Aeoss Women Wool Socks Vintage Style Winter Warm Soft Thick Knit Wool Multicolor Socks Free Size Socks (2 PAIR)
Original price was: ₹999.00.₹395.00Current price is: ₹395.00.
Free shipping on orders over Rs 499
- Satisfaction Guaranteed
- No Hassle Refunds
- Secure Payments
Description
- SIZE and MATERIAL:Experience ultra-plush softness and flexibility with the perfect jacquard weave blend of wool 35% , cotton 24%, polyester 36% and spandex 5%
- These socks come is a standard us size that fit shoe sizes from 5 to 10, so everyone can enjoy warm, toasty feet.Suitable for autumn and winter, elegant, fun, trendy and unique designs, Designed for comfort and style.
- FUNCTIONAL: Perfect jacquard weave keep your feet from getting sweaty. No itchy, non-binding, great stretch; The elastic at the top is strong, so they stay up just fine but don’t squeeze your leg.
- BREATHABLE MATERIALS—-The wool and cotton materials offer a comfy and elastic feeling on your feet and warm your feet all day. They allow air circulation, so sweat won’t get trapped inside my socks and chill my feet.
- Vintage and trendy design warm socks that will coordinate with whatever you’re wearing. Comfortable, lightweight and versatile enough for any occasion.
Additional information
| UNSPSC Code : | Report an incorrect code |
|---|---|
| Product Dimensions : | 10 x 3 x 12 cm; 140 g |
| Date First Available : | 22 October 2021 |
| ASIN : | B09K471TCJ |
| Item model number : | SOCKS |
| Country of Origin : | China |
| Department : | Women |
| Item Weight : | 140 g |
| Item Dimensions LxWxH : | 10 x 3 x 12 Centimeters |
| Net Quantity : | 1.00 Count |
| Generic Name : | others |
| Best Sellers Rank: | #356,030 in Women's Clothing |
| Customer Reviews: | (9) |















Kapila –
NOT warm socks
Ye warm winter socks nahi hain…. cotton socks h….if u think buy it ..then think twice…..Paise bilkul waste gaye….. return bhi nhi h
Divyansh Rastogi –
Good Product but price is little high
Warmth is good but price is high if it comes to “Value for Money”