Aeoss Women Wool Socks Vintage Style Winter Warm Soft Thick Knit Wool Multicolor Socks Soft, Thick Knitted Free Size – 3 Pairs for Cozy Comfort (3PAIR)
Original price was: ₹1,499.00.₹675.00Current price is: ₹675.00.
Free shipping on orders over Rs 499
- Satisfaction Guaranteed
- No Hassle Refunds
- Secure Payments
Description
The socks make the perfect present in winter for family members, friends, hikers, outdoor walkers, you also could choose for your mom, girlfriend, daughter, wife, as birthdays, Christmas gift to express gratitude and concern Wash instructions
Machine washable, but we suggest be hand-washed to maintain exceptional feel. women’s socks are made with premium-wool materials with fortifying polyester. These wool socks will keep your feet warm and comfortable all winter long. You are no longer afraid of this cold winter, this socks is very cozy, moisture wicking, ventilation, smell free, soft touch and durability.
Additional information
| UNSPSC Code : | Report an incorrect code |
|---|---|
| Product Dimensions : | 10 x 2 x 12 cm; 280 g |
| Date First Available : | 30 October 2021 |
| ASIN : | B09KPL63DJ |
| Item model number : | socks |
| Country of Origin : | China |
| Department : | Women |
| Manufacturer : | DELHIMALL |
| Item Weight : | 280 g |
| Item Dimensions LxWxH : | 10 x 2 x 12 Centimeters |
| Net Quantity : | 1.00 Feet |
| Best Sellers Rank: | #397,890 in Women's Clothing |
| Customer Reviews: | (13) |


















saba ansari –
Looks good!
Perfect fit and comfortable
Tara Sethi –
Product description misleading.
Poor quality. Not pure wool. Not comfortable or soft.