Vinsguir Pickleball Paddle – 2 Premium Graphite Rackets Honeycomb Composite Core with Cushion Comfort Grip & 4 Balls & Portable Racquet Bag (Hand Drawn Doodles + 3 Outdoor Balls +1 Indoor Ball+ Bag)
₹2,899.00
Free shipping on orders over Rs 499
- Satisfaction Guaranteed
- No Hassle Refunds
- Secure Payments
Description
- 【Compliment Winning Cool Design】Be A Pickleball Superstar And Wow The Crowd With The Unique, Cool & Artistic Design Of The Vinsguir Pickleball Paddle! Enjoy Not Only Its Optimally Balanced Mix Of Power, Spin, Forgiveness, And Maneuverability That Help You Reach Your Peak Performance But Also Get Ready To Be Showered With Compliments On Its One-Of-A-Kind Patterns.
- 【Specially Designed for Beginners】The Vinsguir pickleball racket features a premium fiberglass face for exceptional power and a Polypropylene Core for maximum control. With an incredibly light weight of 7.8 oz, it is amazingly easy to maneuver and swing, perfect for beginners who are just starting to develop their strokes without feeling overwhelmed. The lightweight is also easy on the wrist, so even the elderly can play comfortably for hours.
- 【Comfort Handle for More Winning Shots】The Vingsuir pickleball set is built with ultimate comfort in mind. The contour grip (4.92” L, 4.25” CIR.) is comfy to hold and easy to swing, making it easy to get the hang of the game quickly. The wider face (10.63″ L x 8.07″ W x 0.47″ H) offers a consistent, generous sweet spot so that even as a beginner, you can control the ball and hit a predictable shot even if the ball is hit off the center, giving you more winning shots during match play!
Additional information
| Colour | Blue, Carbon Fibre Gold, Wooden, Light Blue, Artist, Doodle, Multicolor 2 Rackets, Carbon Fibre Grey, Orange |
|---|---|
| Brand Name | Vinsguir |
| Sport Type | Pickleball |
| Skill Level | Beginner |
| Age Range Description | Kid |
| League Name | tennis |
| UPC | 785046500102 |
| Global Trade Identification Number | 00785046500102 |
| Importer Contact Information | Vinsguir |
| Item Type Name | Pickleball Racket |
| Whats In The Box1 - Whats In The Box3 | 1 Bag, 2 Fibreglass Racket, 4 Balls |
| Item Height | 0.1 Centimeters |
| Packer Contact Information | Vinsguir |
| Unit Count | 1 Count |
| Size | One Size |
| Grip Size | 4 5/8 inches |
| Item Dimensions L x W | 12L x 8W Centimeters |
| Material Type | Fibreglass |
| Frame Material | Graphite |
| Shaft Material | Graphite |
| Sport Racket String Installation | Unstrung |
| UNSPSC Code : | Report an incorrect code |
| Product Dimensions : | 42 x 24 x 0.1 cm; 221 g |
| Date First Available : | 5 November 2019 |
| ASIN : | B07YJL68VG |
| Item model number : | VG-01 |
| Department : | unisex adult |
| Manufacturer : | Vinsguir |
| Packer : | Vinsguir |
| Importer : | Vinsguir |
| Item Weight : | 221 g |
| Item Dimensions LxWxH : | 42 x 24 x 0.1 Centimeters |
| Net Quantity : | 1 Count |
| Included Components : | 1 Bag, 2 Fibreglass Racket, 4 Balls |
| Generic Name : | Pickleball Racket |
| Best Sellers Rank: | #3 in Pickleball Paddles |
| Customer Reviews: | (4,089) |
| Feature | 【USA Pickleball Approved】 USA Pickleball (formally known as USAPA) is the National Governing Body for pickleball in the U.S. Vinsguir pickleball paddles have been officially approved by USA Pickleball for Tournament Play. Embark on your pickleball journey with our complete pickleball set including 2 premium fiberglass pickleball paddles, 2 outdoor pickleball balls (40 holes), 2 indoor pickleball balls (26 holes) & 1 pickleball bag, and bring your A game with it in the tournament in no time! |














Mehul rambhiya –
Great quality and amazing product
Worth all my money i spent on this. Not the best when it comes to light weight but otherwise very good quality product
2 people found this helpful
Amar Gupta –
Satisfactory quality but not graphite
Reviewing after 2 months of regular play. Good grip quality, acceptable spin, large sweet spot and durable. Looks fancy. It mentions graphite but it is high quality fibre glass, so that’s misleading.Overall good to start with and satisfied with the quality.
5 people found this helpful
Amazon Customer –
Pickle ball paddle
Very good quality
One person found this helpful
NileshNilesh –
Ok quality for high price
Paddle quality ok but ball qualitu super bad. All four cracked open within few shots
Shreyansh Shreyansh –
Good durable set
Good paddle and ball set. Nice grip and durable feel.
One person found this helpful
dD99 –
Excellent!
Very high quality product and pickleball is also very good must buy cool color and great packaging and seller service.
One person found this helpful
Amazon Customer –
Good product
Good product, using from last 1 month. No any observations yet. Overall seems good
One person found this helpful
SHAILESH BHARDWAJ –
Good deal
It’s a very good deal, we felt comfortable with the grip and power.
One person found this helpful
divyanshi s. –
beginner’ friendly
If you are new to pickle ball and try for the very first time then go for it!! It’s just a right tool for you ..
VIVEK GUPTA –
Not bad
No graphite only wood good for kids not for intermediate
One person found this helpful